Małopolska Noc Naukowców 2012

28 września Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przeżył prawdziwe oblężenie… ok. 5530 entuzjastów nauki, zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych, którzy przybyli do siedziby Wydziału przy ulicy Reymonta 4 w Krakowie, aby wczuć się w rolę naukowca, zgłębić tajniki nauki, nasycić głęboko drzemiący głód wiedzy. Wśród kilkuletnich naukowców największą popularnością cieszyły się warsztaty „Fizyka w kuchni", ci trochę starsi z chęcią podejmowali się budowy modelu Mikroskopu Sił Atomowych, spektroskopu czy peryskopu.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się  dlaczego nie ma krasnoludków, olbrzymów i dlaczego smoki bały się rycerzy, czy można widzieć uszami, jaką rolę fizyka pełni w walce z rakiem, co to są optyczne zegary atomowe czy jakie są przełomy i wyzwania medycyny XXI wieku.

Równocześnie w holu głównym Instytutu Fizyki przeprowadzane były interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku z zakresu elektromagnetyzmu (m.in. silniczki elektromagnetyczne, świecący ogórek), optyki (jak własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D), biofizyki (badanie rytmu serca) i cieczy (najwspanialszy klej do wody, szalona pończocha, chmura w butelce).

Miłośnicy  nowoczesnych technologii poznali sposób działania interfejsu mózg-komputer i laptopa z obrazem 3D, najmłodsi zachwyceni byli pokazami robotów LEGO MINDSTORMS, gier wideo oraz gier na DDR.

W Kinie IMAX przy Alei Pokoju 44 nasi studenci już od godzin porannych starali się zaciekawić uczestników pokazami "Kosmicznych robotów", a wieczorem odbył się pokaz „Hubble" w technologii 3D.

Byliśmy obecni nie tylko w siedzibie Wydziału i w Kinie IMAX.  Podczas uroczystego otwarcia tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców w Kinie Kijów mieliśmy zaszczyt zaprezentować widowisko „Noc w Wirtualnym Świecie", które przygotowaliśmy wspólnie z Alvernią Studios, IMAX Polska i Apollo Film. Podczas pokazu, Alvernia Studios opowiedziała o wirtualnej sztuce ruchu – motion capture, a zgromadzone w Kinie Kijów dzieci szybko zaprzyjaźniły się z zaproszonym przez naszych Partnerów gościem – lwem Leonem. Nasz Wydział zaprezentował interfejs mózg-komputer, przedstawił rolę, jaką pełnią w medycynie oraz militayiuriach gry poważne, a student, Mateusz Sroka, zaciekawił obecnych na sali widzów prezentacją na temat technologii 3D.

Dużą popularnością cieszyły się stanowiska Kinect, wystawione w holu Kina Kijów przez naszych przyjaciół z firmy Microsoft, często odwiedzany był również tzw. Retro gaming room usytuowany w Filmowej Cafe.

Wszystkim miłośnikom nauki, którzy odwiedzili nas 28 września, serdecznie dziękujemy i zapraszamy na przyszłoroczną Małopolską Noc Naukowców!

Data publikacji: 05.10.2012
Osoba publikująca: Anna Gawlik

Tej Nocy każdy poczuł się naukowcem - relacja z 2011 roku

23 września 2011 roku na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki UJ odbyła się Małopolska Noc Naukowców.Instytut Fizyki  UJ przy ulicy Reymonta 4 ogarnęło naukowe szaleństwo.

Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, tłumy najmłodszych entuzjastów nauki zaczęły napływać godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy. Z wielką radością brali udział w atrakcyjnych  warsztatach, podczas których mogli poznać odpowiedzi na wiele pytań – np. dlaczego posiadamy dwoje oczu i uszu, jak z kubków i nitki zbudować telefon oraz co to jest iluzja. W grupie warsztatów dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych można było natomiast własnoręcznie zbudować spektroskop, peryskop, poznać metody holograficzne lub skonstruować mikroskop sił atomowych z klocków LEGO.

W tym samym czasie w salach wykładowych odbywały się sesje popularnonaukowe, które - ku zaskoczeniu prowadzących – cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dorosłych…Podczas cyklu dziesięciu wykładów słuchacze poznali zasady działania GPS-u, możliwości jakie otwiera przed nami Wirtualny Świat, posłuchali o najważniejszych konwencjonalnych i tzw. odnawialnych źródłach energii, dowiedzieli się również w jaki sposób medycyna wykorzystuje promieniowanie jądrowe oraz czy istnieje życie we Wszechświecie. Największe tłumy zgromadził wykład z pokazami doświadczeń fizycznych. Równocześnie w holu głównym Instytutu Fizyki przeprowadzane były interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku z zakresu elektromagnetyzmu (m.in. elektromagnes ze śruby, świecący ogórek), optyki (budowa i zasada działania oka), cieczy (tańczące rodzynki) i fizyki dla najmłodszych (tęcza w laboratorium).

Zaprezentowano również nowoczesne technologie, tj. interfejs mózg-komputer i laptop z obrazem 3D,  najmłodsi zachwyceni byli pokazami robotów LEGO MINDSTORMS, gier wideo oraz gier na DDR.

Niewątpliwie nauki ścisłe wracają do łask dzieci i młodzieży, widok zafascynowanych twarzy gości był tego najlepszym dowodem.

Już dzisiaj zapraszamy Państwa na następną edycję Nocy Naukowców, która zaplanowana jest na 28 września 2012 roku.

Pragniemy również złożyć serdecznie podziękowania wszystkim osobom, których zaangażowanie przyczyniło się do sukcesu tego wydarzenia.

Wygłoszone wykłady:

Theatrum Experimentorum Physicorum (pokazy doświadczeń fizycznych) – dr Marek Gołąb

Czy istnieje życie we Wszechświecie? (trzy części) - dr hab. Jacek Bieroń 

Jak działa GPS - prof. dr hab. Jerzy Zachorowski

Ruchy Browna i zjawiska paradoksalne – dr hab. Paweł Góra

Dniem i nocą w Wirtualnym Świecie - dr hab. Paweł Węgrzyn

Tomograf na antymaterię prof. dr hab. Paweł Moskal

Niezwykła kariera śródbłonka, czyli remedium na choroby cywilizacyjne już blisko! - mgr Grzegorz Brzezinka

Co wybrać: prąd z węgla, wiatru, roślin, czy z jąder atomowych? – prof. dr hab. Kazimierz Bodek
 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu fotograficznego i filmowego.