Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika

Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (https://oa.fais.uj.edu.pl) jest częścią Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Zatrudnia obecnie 21 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 12
samodzielnych, prowadzących badania naukowe w dziedzinie astrofizyki i kosmologii.
Obejmują one prace w szerokim zakresie astronomii obserwacyjnej, jak przykładowo w zakresie astronomii optycznej: badanie komet, gwiazd i kwazarów, a w dziedzinie radioastronomii: pól magnetycznych w galaktykach i gromadach galaktyk oraz morfologii radiogalaktyk.

W zakresie astrofizyki wysokich energii bada się promieniowanie rentgenowskie oraz energetyczne promieniowanie gamma z kosmicznych akceleratorów cząstek. Wykonywane są także zaawansowane badania teoretyczne w dziedzinie kosmologii i fizyki zjawisk grawitacyjnych oraz prace modelowe wykorzystujące symulacje numeryczne w badaniach kosmicznej plazmy i akceleracji cząstek w obiektach astrofizycznych.

Podstawę prowadzonych prac obserwacyjnych Obserwatorium stanowi udział w wielkich międzynarodowych projektach badawczych astronomii optycznej (10m teleskop SALT w Południowej Afryce), radioastronomii (europejskie obserwatorium LOFAR) i astronomii gamma (obserwatorium H.E.S.S. W Namibii) oraz wykorzystywanie międzynarodowych obserwatoriów satelitarnych oraz czołowych obserwatoriów astronomicznych na świecie. W Krakowie realizujemy też programy badawcze w oparciu o własne radioteleskopy i teleskopy optyczne.

Studia na kierunku astronomia prowadzone są przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w systemie studiów stacjonarnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Szczegółowe informacje dotyczące studiów można znaleźć na stronie internetowej https://oa.fais.uj.edu.pl.