Finał V edycji Eksperymentu Łańcuchowego – Fizyka wszędzie styka

 

Serdecznie zapraszamy na III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. W najbliższą sobotę na Wydziale FAIS będzie miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu "Eksperyment Łańcuchowy".

W tym roku już po raz piąty 160 drużyn z całej Polski będzie uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Uczestnicy mają za zadanie stworzyć maszynę, która będzie transportować metalową kulkę z jednej na drugą stronę, wykorzystując przy tym najróżniejsze zjawiska fizyczne. Podczas finału drużyny przywożą swoje urządzenia i łączą je ze sobą tworząc niesamowity łańcuch różnych mechanizmów i zdarzeń. W tym dniu wszyscy uczestnicy – od przedszakolaków i uczniów, do studentów i dorosłych pokazują że fizyka jest uniwersalna i ciekawa, prezentując ją od strony praktycznej. Więcej informacji o tym niezwykle ciekawym przedsięwzięciu znajduje się na stronach:

www.lancuch.if.uj.edu.pl,

www.facebook.com/EksperymentLancuchowy.

 

Zachęcamy do kibicowania drużynom, które przygotowały swoje urządzenia oraz do uczestnictwa w wielu atrakcjach towarzyszących finałowi.

Pierwsze uruchomienie łańcucha, składającego się z połączonych ze sobą urządzeń, skonstruowanych przez finalistów, rozpocznie się już o 11:15. Eksperyment potrwa do godziny 14:15 i zakończy się wręczeniem nagród o godzinie 15:00. Wszystkie inne atrakcje będą dostępne aż do godziny 17:00.

Wydarzenie połączone będzie z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach, którego będzie można m.in. wziąć udział w pokazach fizycznych, warsztatach, wykładach popularnonaukowych, odwiedzić laboratoria naukowe, I Pracownię Fizyczną Instytutu Fizyki UJ, stanowiska studenckich kół naukowych, wymienić książki w ramach akcji bookcrossingu, zorganizowanej przez Bibliotekę Wydziału FAIS. Więcej o wydarzeniu: http://bit.ly/2qUJOWX

 

Data opublikowania: 21.05.2017
Osoba publikująca: Karolina Mazur