Finał V edycji konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” - Fizyka wszędzie styka

160 urządzeń rywalizowało w V edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy", którego finał odbył się 27 maja br. przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Ponad 1 000 osób z całej Polski zaprezentowało publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Zostały one połączone w łańcuch i kolejno uruchamiane, w celu przetransportowania metalowej kulki z jednego końca na drugi przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych.

Grupy brały udział w konkursie w pięciu kategoriach wiekowych - od uczniów, po licealistów i studentów, a także całe rodziny. W każdej kategorii przyznane zostały nagrody. Komisja konkursowa oceniała prace biorąc pod uwagę kolejno: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania.

Wydarzenie połączone było z Festiwalem Nauki i Sztuki oraz z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego można było wziąć udział w pokazach fizycznych, warsztatach, wykładach popularnonaukowych, odwiedzić laboratoria naukowe, I Pracownię Fizyczną Instytutu Fizyki UJ, stanowiska studenckich kół naukowych, wymienić książki w ramach akcji bookcrossingu, zorganizowanej przez Bibliotekę Wydziału FAIS.

Więcej zdjęć >>

Raport z finału konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" >>

Data publikacji: 29.05.2017
Osoba publikująca: Anna Gawlik