Nasz Wydział flagową jednostką nauki polskiej

Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego „Materia-Energia - Przyszłość", w skład którego wchodzi nasz Wydział, otrzymało status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW).

W czwartek 12 lipca 2012 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka w obecności premiera RP Donalda Tuska ogłosiła listę Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Zwycięskie jednostki naukowe otrzymają w okresie 5 lat w sumie po 50 mln zł na dalszy rozwój i badania.

KNOW to pierwszy w Polsce program wspierania najlepszych jednostek naukowych z budżetu państwa. W pierwszej edycji programu wyłonione zostały trzy ośrodki specjalizujące się w dziedzinie nauk ścisłych i trzy w zakresie szeroko pojętych nauk medycznych.

Z dziedziny nauk fizycznych status KNOW otrzymało Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego „Materia-Energia-Przyszłość" tworzone przez: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Wydział Chemii UJ, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie oraz Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. Konsorcjum to stworzy silny ośrodek badań interdyscyplinarnych w obszarze nauk fizycznych. Projekty badawcze mają obejmować zagadnienia związane m.in z fizyką i chemią medyczną, fizyką jądrową i energetyką jądrową, zaawansowanymi materiałami, katalizą i nanotechnologią, fotoniką, spektroskopią i informatyką kwantową. Planuje się, że w 2014 roku w ośrodku otwarte zostanie Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych SOLARIS - z pierwszym w Polsce i w Europie Centralnej synchrotronem.

Jednostki flagowe polskiej nauki wyłoniła specjalna komisja ekspertów złożona z polskich i zagranicznych uczonych. Łącznie było to 24 naukowców – 6 z Polski i 18 z najlepszych ośrodków naukowych na świecie.

Członkowie komisji oceniali m.in. potencjał naukowy jednostek i ich pracowników, międzynarodowe wskaźniki publikacji i cytowań, realizowane granty badawcze, wdrożenia i patenty, współpracę z otoczeniem gospodarczym oraz plan naukowego rozwoju.

Status KNOW na lata 2012-2017 otrzymały także: Konsorcjum Naukowe Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Instytutu Farmakologii PAN, Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych, Warszawskie Akademickie Konsorcjum Chemiczne, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Badań Innowacyjnych w Białymstoku.

Każda z jednostek, którym przyznano status KNOW, w ciągu najbliższych pięciu lat otrzyma 50 mln zł dodatkowego finansowania – 10 mln zł corocznie do 2017 roku m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych. Po upływie pięcioletniego okresu finansowania, jednostki o statusie KNOW będą mogły ubiegać się o jego przedłużenie, demonstrując swoje wypracowane w ciągu tego okresu osiągnięcia.

Strona główna Konsorcjum: www.smoluchowski.fis.agh.edu.pl/index.php

Wydziałowa strona KNOW: www.fais.uj.edu.pl/wydzial/know