Festiwal Nauki w Krakowie pod hasłem "Oświeć się"

Tegoroczne hasło Festiwalu Nauki „Oświeć się" nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Ro­kiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

Impreza odbywać się będzie od 20 do 23 maja br. Głównym koordynatorem Festiwalu jest Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu oraz centrum wydarzeń, jak co roku będzie miało miejsce na płycie Rynku Głównego w Krakowie, gdzie powstanie miasteczko festiwalowe składające się z kilkunastu namiotów wystawienniczych, w którym odbywać się będą eksperymenty, pokazy oraz doświadczenia. Równocześnie, obok miasteczka namiotowego powstanie scena festiwalowa, gdzie prezentowane będą atrakcje naukowe, artystyczne, kulturalne i sportowe przygotowane przez Współorganizatorów Festiwalu dla szerszej publiczności.

Program prezentacji Wydziału FAIS UJ

Środa, 20.05.2015

16.00 - SOLARIS – nowe światło dla polskiej nauki, prof. dr hab. Marek Stankiewicz (NCPS SOLARIS)
Wykład dla gimnazjalistów i licealistów

Miejsce: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. prof. S. Łojasiewicza 11, s. A-1-06

Pokazy Wydziału FAIS na płycie Rynku Głównego w Krakowie, 21-22 maja

Stanowisko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Doświadczenia interaktywne:

• Prawo czy lewo?
  • Na skrzyżowaniu nieskończoności
  • Czyja to twarz?
  • Jak rozchodzi się światło?
  • Czy światło białe jest białe?
  • Dlaczego synchrotron świeci?

Występy na estradzie:
Pani F. na estradzie - pokaz doświadczeń fizycznych

Pokaz przygotowany przez Pracownię Pokazów Fizycznych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi dr Marek Gołąb.

Czwartek, 21 maja, godz. 13.00 – 13.20
Piątek, 22 maja, godz. 13.00 – 13.20

Kim można zostać po fizyce? - dr Witold Zawadzki, mgr Mateusz Wojtaszek
Czwartek, 21 maja, godz. 14.00 – 14.40

Stanowisko Koła Naukowego Fizyków

• Rysografia (Holografia Rysowa) - zostanie zademonstrowana możliwość tworzenia trójwymiarowych, obrotowych rysunków przy pomocy wykonywania rys na płytkach wykonanych z pleksi.

Stanowisko Koła Naukowego Informatyki Stosowanej

• Roboty LEGO MINDSTORMS - interesowałeś się robotyką? Znasz Turniej Robotów Walczących? Może sam bawisz się LEGO? Przyjdź i zobacz jak wyglądają roboty złożone przez naszych studentów. Zdradzimy tajniki programowania robotów.
  • Interfejs mózg-komputer - interfejs pozwalający na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a odpowiednim urządzeniem zewnętrznym. Oznacza to możliwość sterowania urządzeniami za pomocą myśli.
  • Zagraj w Grimind – grę, której twórcą jest Paweł Mogiła, student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Akcja gry toczy się w tajemniczej jaskini. My, kierując pewnym niewielkim stworzeniem, musimy się z niej wydostać.

Stanowisko Koła Naukowego Nanotechnologów

• Światłowód w strumieniu wody - światłowody są w obecnych czasach szeroko wykorzystywane w  telekomunikacji, telewizji kablowej, technice laserowej i innych. Zaprezentowane zostaną zasady działania światłowodu w prostym pokazie propagacji światła w strudze wody. Demonstracja zainteresuje nawet najmłodszych.
  • Kropki kwantowe.

Stanowisko Obserwatorium Astronomicznego

• Słońce: możliwość zerknięcia na dzienną gwiazdę z bliska poprzez specjalne, wyposażone w filtry teleskopy słoneczne. Zależnie od wybranego filtru dostrzegalne są plamy słoneczne lub protuberancje.
  • Droga Mleczna: zdalne obserwacje radiowe.
  • Droga Mleczna: ćwiczenia kinestetyczne pokazujące istotę rotacji różnicowej i odmienność od rotacji bryły sztywnej. Odpowiednia modyfikacja pokazuje, dlaczego astronomowie wprowadzili pojęcie ciemnej materii.

Stanowisko SOLARIS - Zderzacz hadronów, cyklotron, a może synchrotron – czyli co zbudowaliśmy na Ruczaju?

• Zabawa nie tylko dla dzieci:  zbuduj własny synchrotron - z wcześniej przygotowanych kartonowych elementów, pod okiem pracowników Solaris, dzieci będą składać i kleić synchrotron, który będzie można późnej zabrać do domu. Możliwość zbudowania synchrotronu z klocków LEGO.
  • Zbuduj model synchrotronu z puzzli - wersja bardziej skomplikowana nie tylko dla dzieci i wersja z mniejszą ilością puzzli dla młodszych (zabawa nawiązuje do faktu, iż synchrotron budowany jest z poszczególnych części „szytych na miarę").
  • Jak działa synchrotron? Konkurs z nagrodami, wśród których będą m.in. wejściówki do zwiedzenia synchrotronu.
  • Pokaz działania synchrotronu na przygotowanej makiecie.

Pokazy Wydziału FAIS na płycie Rynku Głównego w Krakowie, 23 maja

Stanowisko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Doświadczenia interaktywne:

• Prawo czy lewo?
  • Na skrzyżowaniu nieskończoności
  • Czyja to twarz?
  • Jak rozchodzi się światło?
  • Czy światło białe jest białe?
  • Dlaczego synchrotron świeci?

• Pokaz działania synchrotronu na przygotowanej makiecie.